יום חגיגה לכבוד משאבי אנוש
לכבוד יום משאבי אנוש הבינלאומי

מאת: ניל"י גולדפיין משנה למנכ"ל קבוצת נירם גיתן NGG, מומחית למנהיגות וניהול בעולם של הפרעה

העולם עדיין מלקק פצעים מהקורונה. באירופה ממשיכה מלחמה שלא מתאימה למאה העשרים ואחת, בעולם נתקעות סחורות כי שרשראות האספקה בהפרעה ואין מספיק כוח אדם בשומקום,  ואני נתקעתי בשבוע שעבר בשדה התעופה בברלין קרוב לשמונה שעות, כי אין אנשי שירות בכמות מספקת. כולם התפטרו.

"ההתפטרות הגדולה" או "ההתעוררות הגדולה"- אנשים מכול העולם, ללא תיאום ביניהם, ללא מובהקות של תת קבוצות סטטיסטיות ולא על מנת למצוא עבודה שווה בהייטקס הלכו- והולכים הביתה. העזיבה הלא מוסברת הזו מפריעה לשרשראות אספקה להביא מכוניות מהמזרח למערב, אוניות עומדות תקועות בנמלים כי אין מי שיפרוק אותן, יבוא מזון בארצות שונות נתקע, מה שמקפיץ את מחירי המזון, מסעדות עברו לשירות עצמי, הקטינו שעות קבלה, בבנקים תעמדו שעות בתור ואני נתקעתי בשדה תעופה, כמו רבים אחרים, כי אין אנשי שירות.

יש הסברים רבים לתופעה אולם ההסבר שאני בחרתי להאמין בו הוא ההסבר הפשוט שהצונאמי שעברנו בשנתיים האחרונות גרם לאנשים להתבונן על עצמם מהצד, לחשוב שוב האם הם מאושרים ורבים מאיתנו הבינו שהם לא בנתיב ההגשמה, שהם התבלבלו. כוח, כסף, הרגל, חינוך קפיטליסטי לרצות עוד, הביא אולי לשש גיחות לחול בשנה, אבל אפילו ברלין לא עושה אף אחד באמת מאושר. היא כדור הרגעה לשכוח כאבים. האושר נמצא בגילוי העצמי, בצמיחה, באהבה, במשפחה ובעבודה במשהו שמשמח אותנו, שנותן לנו תחושת ערך ושעושה טוב בעולם.

הון אנושי וכותרות נוספות

לתאגידים זה אולי פחות מתאים. הם זקוקים לסדר, ליציבות, לתשתיות, ליכולת לתכנן לטווח ארוך, ליכולת להתאים בצורה טובה בין מכסות יצור לכמות ידים עובדות. על אף העובדה שמאז המהפכה התעשייתית השתנה העולם העסקי מאד, עדיין יש בשורשים וביסודות של הארגונים שלנו קווי ייצור שמכשירים פקידים, חיילים ועובדי בתי חרושת.

השינוי צריך שוב להשתנות. ארגונים אולי "יקחו את הזמן" אבל בני אדם כבר מצביעים ברגלים. זו לא מהפכת כיכרות. זו מגיפה שקטה. אין לה תקציב , קמפיין או מנהל, היא מתרחשת מעצמה אולם כמו המשל על עצים ויער, כל אחת ואחד מאיתנו הוא עץ ורק כשמסתכלים על התמונה מלמעלה מבינים כי אין המדובר בתופעה מקומית.

אני מאמינה באמונה שלימה כי המתפטרים לא ישארו בבית לנוח. רובינו רוצים לעשות משהו עם החיים שלנו. לשחק, ליצור, להשפיע, להרוויח ולעשות את זה בקבוצות, כי אנחנו יצורים חברתיים, אולם כמו בכל תנועת מטולטולת היסטורית של תיזה- אנטי תיזה- סינטזה, המטוטלת נדרשת לעוף לצד השני על מנת להגיע בסופו של דבר לאמצע וליצור איזון. אנחנו עדין לא באיזון. אנחנו בטלטלה מעבודה מסודרת בתוך קוביות לחופש מוחלט. ייקח זמן עד שהמטוטלת תירגע.

ביום ששי ה20/5 מצוין בעולם כולו יום משאבי האנוש. השם כשלעצמו עבר הרבה טלטלות וגם כיום מגשש סביב דיוק: "הד אוף פיפל" "הד אוף פאן" משאבי אנוש, הון אנושי, האם חשבתם פעם שהשם המחמיא ביותר למין האנושי הוא הטייטל הארכאי "כוח אדם"? יש בו כוח, יש בו אדם ומשאבי אנוש מגדיר יותר "יחידות דליברי" שבמקרה שייכות לגזע ההומנואידי. וזה נתפש מתקדם….

מגמות וכיוונים חדשים

המהות לדיון היא יחסי הכוחות בין ביקוש להיצע, בין צרכי המערכת לצרכי הפרט ובחוזים, הפסיכולוגיים והחומריים, בין מעסיקים למועסקים. נושאים "דמוקרטיים" של יחס הוגן והגון, טיפול חמור וברור בהטרדות מיניות, או התעמרות, אילו רק הבסיסים בפירמידה של מאסלו. הם דנים ביכולת לשרוד ובביטחון. כקולקטיב התפתחנו ומתרבים כאילו במעוניינים, מעבר לשכר, תחושת ההוגנות ותחושות הביטחון בהגשמה. במשמעות. ביצירה. בחופש. במילים שעד כה נדמו לנו דמיוניות. הדיפוזיה המתחדשת בין הבית למשרד (עולם היברידי) בין עולם בתלת ממד לעולם וירטואלי, בין מילוי מספר תפקידים במקביל ("הסלשרים"), בין שכירות לעצמאות ובין טכנולוגיה לאנשים, מאיימת על חלקינו, את חלקינו מרגשת אולם חייבת להילקח בחשבון כקרקע עליה מפתחים את העתיד, או את תוכניות העבודה שמתחילות בימים אילו להיבנות לשנה הבאה. לא חייבים בבת אחת להפוך את כול חוזי התעסוקה לממוחשבים, את כל ההדרכות לוירטואליות או את כל השכירים במצבת לקבלני משנה. תמיד ניהלנו תהליכים וחשוב להבין סביב תרבות ארגונית מהי התנועה החדה שתמתח שריר ותגמיש אותו ומהי התנועה החדה שתקרע גידים, תשבור עצמות ותביא את כולנו לביצת מרירות. אבל למגמות חייבים להיות מודעים ובעדינות להביא תנועה לכיוונים הנכונים. הכיוונים הנכונים הם איזונים חדשים בין תאגיד לעובדים תוך העלאת רמה של אכפתיות בארגון וסבלנות כלפי צרכי הפרט. ברמה מערכתית ובמישורים רבים בהרבה מאשר שכר, גינת ירק לסלט על הגג או חדר כושר מושקע לשיעורי פילאטיס.

המגמות מדברות על ארגונים מבוססי מיומנויות, על מנת לתת בידי הפרט יכולת תזוזה מהירה יותר וסובלנות אם התנועה המיטיבה היא החוצה…..

על הקניית מיומנויות מנהיגות וניהול גם למי שאינו מנהל אחרים כי גם לנהל את עצמינו קשה מאד בעולם שזז כל כך מהר

על הגדרות תפקידים גמישות שמהוות הכלאה בין צרכי הארגון לתשוקות הפרט כי אחרת הוא לא יישאר

על איי יצירה וסובלנות להתפתחות שאינה עולה בהכרח עם צרכי הארגון , או הגדרות התפקיד

על אינטגרציה חדשה בין בית לעבודה, בין טכנולוגיה לרגשות, בין הווה לעתיד ובין קבוצות שונות של אנשים. יצירה משותפת

על מנגנוני תגמול שונים בהם יוצרים מתוגמלים על הרעיונות והיצירות שלהם בתוך התאגיד ,אחרת הם ילכו עם הרעיון שלהם ויקימו סטרטאפ, שיש סיכוי שעל אף הרעיון הטוב ייכשל כי יזמים לא יודעים לנהל וכי כסף נשרף בקצב הרבה יותר מהיר כשאין בעלי ניסיון בתמונה.

על גיוון ושייכות כי אחרת לא יהיו מספיק דעות ליצירת יצירה ולא מספיק ידים עובדות כדי לתת לסביבה וללקוחות את מה שהם רוצים- וצריכים.

קאם בק של

 עוצמות ואנושיות בהגדרת התפקיד, הכותרת שלו ותכולתו המתהווה

במילים אחרות דגש על כוח ועל אדם. על העוצמות שלנו כמין אנושי ועל האנושיות הנפלאה של קשת רגשות, תשוקות, פחדים ופחדים.

לאנשי משאבי אנוש היה תמיד תפקיד בעייתי וכפוי טובה. הוא נגזרת של רצון המנכל המתחלף, הוא כדור על מגרש חברי ההנהלה, הוא במקרה הטוב כרית להספיג בה דמעות או במקרה הרע שוט מבעלי המניות להתייעלויות וקיצוצים.

יחד עם זאת הטובים שבחבורה יוזמים ומובילים טרנספורמציות נדרשות, רואים את הפרט ודואגים לאיזונים ולמיצוי פוטנציאל, מביאים את קולם של נטולי הקול לתוך סיר קבלת ההחלטות. באומץ. ברגישות. בנחישות.

מאחלת יום משאבי אנוש שמח ומפוכח. לטובת כולנו, ארגונים ומועסקים כאחד ולטובת הדורות הבאים בשוק העבודה.

כבר הצטרפת לניוזלטר שלנו?

קבלו עדכונים על כל התכנים החדשים שעולים כאן + עדכונים על מיטאפים, כנסים והצעות רלוונטיות

מכירים עוד חברים או קולגות שייהנו מהמאמר? שתפו אותם:

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

אם נהנת מהמאמר הזה, הנה עוד כמה טובים:

כבר הצטרפת לקהילת הפייסבוק שלנו הכוללת מעל ל 10,000 אנשי גיוס ו HR?

עוד דברים שיכולים לעניין אותך