מסע בזמן- דבר היו"ר של כנס 2019, קרן כהן, מיקרוסופט

מאת: קרן כהן – Talent & Learning Development Manager בחברת Microsoft ויו"ר כנס קהילת HR הקודם


חלפו שנה וחצי מאז כנס משאבי אנוש האחרון ונראה כאילו התעוררנו בתוך מסע מואץ בזמן בעולם העבודה, היישר לתוך עידן חדש ושונה שאילץ וגם אפשר לנו, לגלות ולפתח במהירות בזק שרירים חדשים, כאלו ששנים נלחמנו לחזק (מי מבינינו לא ניסה לשכנע בעבר את ההנהלות שיום עבודה אחד מהבית לא יהרוג אף אחד?!)

רבות נכתב על המהפיכה המטלטלת והמואצת שעברנו. ובהזדמנות זאת, כשאנחנו עוצרים לרגע להירגע ולהסדיר דופק וגם לקטוף פירות מהמירוץ המתיש-מרתק הזה – אנחנו יודעים שני דברים בוודאות: עבודה גמישה היא כאן על מנת להישאר, וארכיטקטורת ההון האנושי השתנתה ללא היכר.

עבודה מרחוק יצרה הזדמנויות עבודה חדשות, ענפי תעסוקה חדשים, גמישות, יותר זמן משפחתי והגדירה מחדש את הציפיות שלנו ממקום עבודה – ככזה המאפשר אינטגרציה (לא רק איזון) בין בית לעבודה. יחד עם זאת, הביאה עמה גם אתגרים רבים – צוותים הפכו יותר siloed, רמת החיבוריות והנטוורקינג נפגעו משמעותית ומשליכות על רמת החדשנות שארגונים מדווחים, וכן כולנו חווים עלייה מורגשת ברמת השחיקה והתשישות הדיגיטלית.

ציפיות העובדים משתנות – עובדים יתעדפו ארגון שיאפשר להם מחד את החיבוריות שכה חסרה בשנה החולפת, ומאידך מרחב אישי – תשומל לב לWellbeing, גמישות וחופש לבחור.

ההון האנושי, היום יותר מתמיד, ייצפה וייבחר במעסיקים שיציעו מודלים היברידים המאפשרים גמישות– במקום העבודה (בית/משרד/work from every place), מיקום העבודה (למה מהבית אם אפשר להיות אונליין עם המשפחה בבית קייט ביוון?) ושעות העבודה (כאלו שמותאמות לתחביבים והסדרים משפחתיים).

ארגונים רבים מדווחים על עלייה בדיווח עובדים על כוונות עזיבה בשנה הקרובה, כך שצפיות אלו דורשות תשומת לב אמיתית ואומץ ארגוני לקבל החלטות שמייצרות הסדרי עבודה חדשים.

עבודה מרחוק יצרה הזדמנות עבור אוכלוסיות מגוונות ו"פריפריאליות" (גאורפית וחברתית) שבדר"כ מודרות בשל העדר היכולת להתיישר לסט ציפיות אחידות (זמן נסיעה, אילוצים משפחתיים) להשתלב ביתר קלות ואני כולי תקווה שנראה תחילתו של תיקון אמיתי גם בייצוג שלהם בעולם העבודה.

חזרתי אל המגמות שסימנו כמשמעותיות לעולם בהפרעה בכנס שהובלתי ב2019, ובעוד הן נכתבו כמו ביקום אחר – למרבה הפלא עדיין רלוונטיות, ואף ביתר שאת, להובלה בעולם שנמצא תחת טלטלה והפרעה מתמדת:

  1. תרבות ארגונית יציבה ומושרשת, הוכחה כקריטית בהצלחת ארגונים לצלוח ולצמוח מתוך המשבר ( (antifragilityולהתאים את האקלים ותרבות הניהול למציאות החדשה שטלטלה מוסכמות ושגרות. הקורונה העמידה ארגונים רבים במבחן על מקום הפרט בתוך המערכת, והעלתה את חשיבות ה Care, הגמישות וההכלה ( Inclusion) לדרגות חדשות.
  2. עמדה ארגונית (Company Stance) נותרה אף היא חלק חשוב ומרכזי מהשיח הארגוני עימו שהתמודדנו בשנה החולפת- ארגונים רבים בחרו לבטא את תמיכתם בסוגיות של איכות סביבה וזכויות פרט (למשל black life matters), הגנה על אוכלוסיות "מוחלשות" ומאבק באלימות כנגד מיעוטים ונשים – ולתת למאבק ביטוי לא רק בהצהרות כי אם במחויבות מנהיגותית של ממש לעשייה, בניית מודעות בקרב העובדים ויצירת ערוצים חדשים לגיוס ופיתוח אוכלוסיות מוחלשות.
  1. רשתות וקהילות: תקשורת והזדמנויות חיבוריות עמדו במבחן קשה במציאות החדשה שנכפתה עלינו ומחקרים מראים שרמת החיבוריות והרישות שכה קריטית לפרודוקטיביות וחדשנות – הצטמצמה משמעותית. היעדרן של שיחות מסדרון ומפגשים רנדומליים על קפה, פגעה קשות בתחושת החיבוריות, שלא לדבר על היכולת לבניית קשרים משמעותיים עבור עובדים חדשים או כאלו שנדרשו לעבוד לראשונה עם עמיתים שאינם מכירים. יותר ויותר צוותים מצאו עצמם עובדים במנותק (silos) ורמת השיתופיות נפגעה משמעותית. מטבע הדברים, ההתכנסות השליכה ופגעה ראשית ברשתות המקצועיות הרחבות שאינן נדרשות להישרדות המיידית. ארגונים ידרשו להשקיע באמצעים טכנולוגים והעלאת המודעות לבניית שיתופיות ודיאלוג  – הן מקצועי והן חברתי דרך קהילות ארגוניות על סוגיהן השונים.
  1. למידה מתמדת "”Always be learning שדיברנו לא מעט על חשיבותה בהתמודדות והסתגלות לקצב השינויים – הפכה לבלתי נמנעת. ארגונים נדרשו ויידרשו בהמשך המסע הטרנספורמטיבי הזה להתעורר ולנער מעליהם הנחות יסוד ואמיתות ששימשו אותם בעבר, להתבונן בשוק המשתנה, ולאמץ ולהסתגל באופן מתמיד לציפיות וכלים חדשים – להם נדרשים עובדים, מנהלים וארכיטקטים ארגוניים.

ולסיום, אני סקרנית ונרגשת לפגוש ולחוות את המגמות והמחשבות החדשות, מתוך ניסיונם של המרצים והארגונים המרתקים שצפויים לעלות על במה מכובדת זו.

מאחלת הצלחה גדולה לחגית מלול, יו"ר הכנס החדשה – זכות גדולה לפניך!
לא יכולת לבחור שנה מרתקת יותר להוביל את הכנס. בטוחה שמצפה לנו מפגש מקצועי איכותי ומרתק!

למידע והרשמה לכנס ב 6-8.6.21 לחצו כאן

להתראות בקרוב,
קרן כהן

 

 

מכירים עוד חברים או קולגות שייהנו מהמאמר? שתפו אותם:

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

כבר הצטרפת לניוזלטר שלנו?

קבלו עדכונים על כל התכנים החדשים שעולים כאן + עדכונים על מיטאפים, כנסים והצעות רלוונטיות

אם נהנת מהמאמר הזה, הנה עוד כמה טובים:

הצטרפת לקהילת הפייסבוק המקצועית שלנו הכוללת כ 9500 אנשי גיוס ו HR מהארגונים המובילים בארץ?

עוד דברים שיכולים לעניין אותך