ארגון הסייבורג – ארגונים משנים את פניהם לתמיד

מאת רם יאולוס, מנכ"ל קבוצת נירם גיתן NGG

טכנולוגיה- אויב או ידיד?

חידושי הטכנולוגיה המופיעים השכם והערב, העובדה שהטכנולוגיה משנה את חיינו, כל אלו כבר ברורים לכולם.

גם הריצה המטורפת של ארגונים, באשר הם, למחשב את עצמם לדעת ולהכניס טכנולוגיה לכל תחום, גם זו כבר עובדה ידועה.

פחות מוכרות הן ההשלכות של התהליכים המתרחשים על הארגונים עצמם ועל העובדים שלהם, אם כי חלקם כבר נראה לעין.

מקצועות וענפים שלמים נמצאים בסכנת הכחדה. חוסר ודאות בכל מקום, משפיע על החיים ומרכיב הסיכון הפך למרכיב מרכזי בניהול ארגונים.

הטכנולוגיה, אותה טכנולוגיה שאמורה לפשט תהליכים, להוזיל עלויות ולהפוך את החיים של כולנו לנוחים יותר, הופכת למרכיב הדומיננטי ביותר בארגון, לטוב ולרע. הטכנולוגיה הופכת להיות מרכיב מרכזי בתהליכי קבלת החלטות של הנהלות וחלקים נכבדים ממרכיבי הארגון הופכים מאנושיים לטכנולגיים.

סייבורג

מה זה אומר על ארגונים?

הספרות המקצועית הגדירה בעבר ארגון (בוריאציות שונות) כישות המורכבת מבני אדם או קבוצת אנשים, הפועלים במשותף למען השגת מטרות משותפות. כיום, ההגדרה הזו עוברת שינוי. ארגון מוגדר כקבוצת אנשים אשר בשילוב טכנולוגיות מתאימות, פועלים על מנת להשיג את אותן מטרות.

ההגדרה של ארגון סייבורג, היא ארגון שמשדרג את יכולותיו האנושיות באמצעים טכנולוגיים. האדם ו/או הארגון, יוצא ממרחב יכולותיו ומשדרג אותם באמצעים טכנולוגיים, על מנת להשיג מטרות.

כנס קהילת HR ב 23.10 עם המרצים המובילים בארץ
לפרטים נוספים ולהרשמה יש ללחוץ כאן

טכנולוגיה כגורם מבדל

נאמר זה מכבר כי השינוי הוא דרמטי. אם התרגלנו להסתכל על ארגונים דרך משקפיים של מוצרים, שירותים, מיומנויות, אסטרטגיה אשר הנתמכים על-ידי מערכות מידע, הרי שכל זה השתנה. אין מדובר במערכות תומכות אלא ביכולות טכנולוגיות שהן, הן מכתיבות  אסטרטגיה, מודלים עסקיים ותהליכים וגם מחליפות מיומנויות אנושיות רבות אשר בעבר היוו את הגורם המבדל בין ארגון מצליח לארגון נחשל.

הטכנולוגיה הופכת דומיננטית עד כדי כך שתפקידה בארגון חודר לכל תחום עשיה והופך את המבינים לשחקנים מרכזיים רבי השפעה וכוח ואת אלו שאינם מבינים לחלשים, ואפילו מיותרים.

ציר ההתנהלות הארגוני הפסיק להיות ציר המנהיגות, המובילה קבוצות אנשים בדרך אל המטרה, והפך להיות ציר מנהיגות טכנולוגית, המגבשת אסטרטגיה סביב יכולות שאינן אנושיות כלל.

מאזן הכוחות בין ההון האנושי כמרכיב הקריטי בהצלחה ארגונית, לבין האמצעים הטכנולוגיים התומכים בהון האנושי השתנה וכעת, הטכנולוגיה היא שקובעת את הטון והעובדים מבצעים רק חלק מהמשימות, ורק את המשימות שעדיין לא ניתן להחליף בטכנולוגיה.

מאזן האימה

ככל שיעבור זמן יהיו יותר ויותר תהליכים, משימות ומודלים עסקיים שלמים שיופעלו באמצעים טכנולוגיים, ללא מגע יד אדם.

כבר היום ארגונים שאינם מהווים ארגוני שירות, במובן המסורתי של המילה, כגון ארגונים פיננסיים, ארגוני מסחר אלקטרוני ואפילו חברות כמו אובר הפכו להיות בתי תוכנה המייצרים מוצרים טכנולוגיים שונים, המשמשים לקוחות, שהם אינם באים במגע עם נציגי הארגון כלל אלא אך ורק עם מערכות ההפעלה.

בעוד זמן לא רב ייעלמו מוקדי השירות והמכירה הטלפוניים ויוחלפו בטכנולוגיית בינה מלאכותית, "בוטים" וטכנולוגיית מענה טלפוני, אתרי מסחר ושירות עצמי ו/או אפליקציות. מה שיישאר יהיו רק מוקדים קטנים של מומחים לתמיכה בקו אחרון וגם אלו עם הזמן ילכו וייעלמו.

כאמור תעשיות שלמות, ובוודאי תפקידים רבים ייעלמו ואנו, כפי הנראה, נספר עליהם לנכדינו בעתיד, שלא יבינו איך אפשר היה לחיות כך וייראו בנו ניאנדרטליים.

ובטווח הביניים?

בינתיים שחקני הטכנולוגיה הארגונית חייבים להבין את המשמעויות של כוחם העולה ואילו השחקנים העוסקים באנשים ובהון האנושי חייבים, אף הם, להבין את ההשלכות של השינוי במאזן הארגוני ואת השלכות הטרנספורמציה המתרחשת אל מול עינינו.

ומעל לכל, מנכ"לים חייבים ללמוד היטב ומהר, את הבסיסים הנדרשים לקבלת החלטות בעולם שהולך והופך טכנולוגי ומוטב להם שיפעלו מהר, הן לטובת הארגונים אשר בראשם הם עומדים והן לטובתם האישית. מי שלא מבין את מהפכת ארגון הסייבורג לא יהיה רלוונטי בטווח זמן קצר בהרבה ממה שהוא משער.

המלצת קריאה בנושא: עידן הדחיפות- הישרדות ארגונית בעולם של הפרעה.

הספר מיטיב לתאר, בצורה בהירה וקצרה, את השינויים בסביבה הארגונית בה אנו נמצאים ונותן לקורא בצורה מרוכזת ותכליתית תמונה בהירה של האתגרים עימם מתמודדים ארגונים כיום.

למנהלי משאבי אנוש נותן הכותב הצצה לתמונה כפי שרואה אותה המנכ"ל ועל כן מאפשר קיצור דרך אל הבנת בעיות ארגוניות והדרך לפתרונן.

ניתן לרכוש את הספר בעברית ,החל מחודש יולי, בכל חנויות הספרים, או בעותק וירטואלי כאן

רכישת הספר באנגלית, עותק פיזי או קינדל באמזון כאן

 

מכירים עוד חברים או קולגות שייהנו מהמאמר? שתפו אותם:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כבר הצטרפת לניוזלטר שלנו?

קבלו עדכונים על כל התכנים החדשים שעולים כאן + עדכונים על מיטאפים, כנסים והצעות רלוונטיות

אם נהנת מהמאמר הזה, הנה עוד כמה טובים:

כבר הצטרפת לקהילת הפייסבוק שלנו?

עוד דברים שיכולים לעניין אותך

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות

ספר הגיוס - להורדה ללא עלות

ספר הגיוס מכיל עשרות מאמרים מקצועיים בתחום סורסינג, מיתוג מעסיק, ניהול הגיוס ועוד.
הוא הפך לספר חובה למי  שרוצה לקבל רעיונות או להכשיר את העובדים החדשים שלו.
* עם הורדת הספר תצורפו לרשימת הדיוור המקצועית של HRD