כיצד אינטל גייסה 42% יותר נשים והעקרונות לגיוס נשים לארגון

diversityמחקרים רבים מראים שצוותים מגוונים מקבלים החלטות טובות יותר לארגון וכמובן מרחיב את מקורות הגיוס בתקופה מאתגרת של תחרות על הכשרונות.

אינטל ישראל דיווחה השבוע כי הצליחה להגדיל את מספר הנשים שגוייסו לחברה ב 2015 ב 42% בהשוואה לשנה הקודמת כך שסך הגיוסים ב 2015 עמד על 490 נשים (קצת יותר מרבע מהגיוסים לחברה בארץ).

"כדי לגייס את העובדים הטובים ביותר אנו חייבים להגדיל את מספר הנשים שפונות לאינטל, בתהליך שכל עובדי אינטל שותפים לו ומזדהים איתו", מסרה מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל וסגנית נשיאה בחברה. "הכפלת הבונוסים שולחת מסר ברור שאנחנו רציניים ביחס לרצון שלנו להגדיל את מספר הנשים המתגייסות".

נתונים אלו מצטרפים לנתון ש 40%  מצוות הנהלת מפעל השבבים בקרית גת הן נשים ושליש מההנהלה הבכירה של החברה בארץ הן נשים – כולל מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל

כדי לעודד את גיוס הנשים לחברה פועלת אינטל במספר ערוצים הקשורים למקורות הגיוס, ליצירת סביבת עבודה תומכת ובהשקעה בחינוך הדור הצעיר.

בכדי להגביר את המוטיבציה של העובדים להפנות נשים, הכפילה אינטל את בונוס החבר מביא חבר למי שעוזר לגייס עובדת לחברה.

********** למידע והרשמה מוזלת לכנס מקורות הגיוס של HRD  ב 31.5.16  **********

אין ספק שמלבד הבונוס הכפול, החלטה כזאת מעבירה מסר ניהולי לעובדים עד כמה חשוב לה לגייס עובדות ובמקביל מעבירה מסר כלפי חוץ ותורמת למיתוג המעסיק של אינטל בעיני הנשים.

אך האתגר הוא כמובן לא רק בגיוס העובדות אלא גם בשימורן. למטרה זאת שמה אינטל דגש על בניית סביבת ותנאי העבודה שיתמכו בהישארות נשים בחברה לאורך זמן.

חלק מהתוכניות כוללים חזרה מדורגת לעבודה לאחר לידה, אפשרות לחזור למשרה חלקית ל-3 שנים הראשונות והקמת קבוצות עבודה המקיימות אירועים ומפגשים שונים לדיון בנושאים כגון קידום נשים, שכר, איזון קריירה ומשפחה ועוד.

במקביל לפעילות הזאת, מיישמת אינטל תוכנית הנקראת "סודקות את הזכוכית" שנועדה לעודד תלמידות תיכון ללמוד מקצועות טכנולוגיים ומדעיים. ובנוסף לתוכנית מעניקה אינטל מלגות לסטודנטיות בהיקף של 130,000 ₪.

התוכנית של אינטל ישראל הינה חלק מתוכנית מקיפה של אינטל העולמית ששמה לה יעד להיות חברת הטכנולוגיה הראשונה שמגיעה לאיזון בייצוג אוכלוסיות מגוונות בחברה עד שנת 2020 תוך כדי השקעת 300 מיליון דולר במטרה להשיג יעד אגרסיבי זה.

בין השאר אינטל מאמינה בשקיפות מלאה בתהליך ומוציאה כל שנה דוח מקיף על מצב השונות בחברה ואת הדוח של שנת 2015 ניתן לראות כאן.

 טיפים לגיוס נשים לארגון

 1. לפרסם היכן שהן נמצאות – אחד המשפטים השגורים שאני שומע, בעיקר בחברות טכנולוגיות, הוא "אבל נשים בכלל לא מגישות מועמדות למשרות שלנו". כמו בכל גיוס מאתגר, לא מספיק לפרסם את המודעה "מתחת לפנס" כי זה קל, ולצפות שהן תגענה. יש לעשות עבודה כדי לחקור באילו פרומים/קבוצות/רשתות/מפגשים הן נוכחות ולהגיע אליהן. הדרך הטובה ביותר כדי ללמוד על המקומות הללו היא פשוט לשאול עובדות מהארגון או נשים רלוונטיות אחרות.
  ג
 2. שימו דגש על חבר מביא חבר והפעילו את העובדים שלכם – כמו במקרה של אינטל, העבירו את המסר הניהולי כמה חשוב לכם לגייס נשים ותבקשו מהם שיפעילו את הרשת שלהם. זה יכול להיות על ידי בונוס גבוה יותר או על ידי מתן מוטיבציה אחרת.
  ג
 3. וודאו שהמשרה שלכם מעודדת פניה של נשים – אם אתם מציינים בתאור המשרה שאת מחפשים נינג'ות ו Rock Stars, מציעים בירה חופשית, משחקי XBOX ושולחן ביליארד – אתם כנראה מפספסים חלק מאוכלוסיית הנשים.
  זה נכון שמודעות הדרושים חייבות להכיל על פי חוק פניה לגברים ולנשים – אך זה אינו מספיק.
  ההמלצה שלי היא להבין מה מושך נשים לתפקיד ולדאוג שהמידע הזה יופיע בתאור המשרה.
  דרך נוספת לקדם את הגשת המועמדות על ידי נשים היא להשתמש בעמוד הקריירה שלכם ולשים סיפורי נשים שעובדות אצלכם בארגון.
  ג
 4. השקיעו בבניית מאגר וקהילה של מועמדות – בניית קשרים עם נשים בתחילת דרכן היא דרך מצויינת לגייס אותן בהמשך. בניית הקשרים יכולה להיעשות בתקופת הלימודים האוניברסיטאיים, בהעסקתן כסטודנטיות בחברה או במפגשים מאורגנים אצלכם בחברה.
  ג
 5. הדריכו את המנהלים לראיין בצורה טובה יותר – גברים ונשים נוטים להתנהג בצורה שונה בזמן ראיון. השוני הזה עלול להתפרש בצורה לא נכונה על ידי המין השני ואנו רואים לא מעט מקרים בהם גברים פוסלים מרואיינות מסיבות מוטעות ובשל הטיות שונות. הדרכה של המראיינים והמראיינות יכולה לשפר את אחוזי המעבר של נשים בראיינות (וכמובן הכוונה היא לא להתפשר על צרכי הארגון)

כפי שציינתי – גיוס נשים הוא אתגר גדול, אבל יש להשקיע מחשבה גם בדרכים לשימורן לאורך זמן, כפי שעשו בחברת אינטל. זה יכול לבוא לידי ביטוי בשעות עבודה גמישות, בחזרה מדורגת מחופשת הלידה וכדומה.

בהצלחה!

********** למידע והרשמה לכנס מקורות הגיוס של HRD  ב 31.5.16  **********

מכירים עוד חברים או קולגות שייהנו מהמאמר? שתפו אותם:

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

כבר הצטרפת לניוזלטר שלנו?

קבלו עדכונים על כל התכנים החדשים שעולים כאן + עדכונים על מיטאפים, כנסים והצעות רלוונטיות

אם נהנת מהמאמר הזה, הנה עוד כמה טובים:

עוד דברים שיכולים לעניין אותך

כבר הצטרפת לקהילת הפייסבוק שלנו?