מגמות בתחום מיתוג המעסיק לשנת 2024

מאת CHATGPT עם קצת עזרה מויקי גרונר

בעידן של תחרות גוברת על מועמדים איכותיים (גם אם יש פיטורים ברקע), מיתוג מעסיק הופך להיות נדבך חיוני באסטרטגיה של כל חברה. בישראל, מציאות זו מתעצמת בצל המתחים הביטחוניים והמלחמה, שמשפיעים גם על תקציבי מיתוג. חשוב להבין איך מגמות עולמיות ומקומיות עובדות יחד ליצירת תמונת מצב חדשה.

14 המגמות המרכזיות

1. גמישות ו-WLB: התמקדות באיזון עבודה-חיים, במיוחד במצבי חירום או מלחמה, היא קריטית לשמירה על רווחת העובדים. גמישות באה לידי ביטוי גם ביכולת לשנות תוכניות ולהתאים אותן לתקופה שמשתנה. לצד הגמישות מול העובדים, כל מי שמנהל.ת גאנט מיתוג מעסיק התמודד.ה עם הצורך לבצע התאמות לתוכנית מיתוג המעסיק בהתאם לרוח התקופה ולזכור ש"תוכניות נוצרו כדי להשתבש". מצאנו את עצמנו לאורך התקופה הזו מבצעות שינויים והערכות מצב על בסיס שהוא כמעט יומיומי ומגמה זו עשויה להימשך גם ל2024 על רקע חוסר הוודאות וההתרחשויות סביב המצב.

2. בריאות נפשית וחיזוק החוסן: תמיכה נפשית ופסיכולוגית לעובדים, במיוחד בתקופות משבר, חשובה לחיזוק החוסן ויכולת ההתמודדות של עובדים. "ראיית העובד" משפרת כמובן את מיתוג המעסיק. לצד פעילות ה-HR לחיזוק החוסן (טיפול רגשי לעובדים, סדנאות וכו') – אנחנו כמנהלות מיתוג מעסיק היינו חייבות להעביר מסרים שיתמכו באג'נדה הזו גם פנימה וגם החוצה. לאורך התקופה נחשפנו למגוון סיפורים מעוררי השראה של עובדים שהמשיכו פעילות חיונית גם באיזורי מלחמה, עובדים שהמשיכו לעבוד לצד משברים אישיים שחוו ועוד.

3. שילוב כלי AI כמו ChatGPT: כלי AI יכולים לקחת חלק פעיל בפעילות מיתוג המעסיק ובכך להביא לחיסכון כספי וגם לשיפור התוצרים. כלי AI יכולים לסייע בכתיבת תוכן, בבניית גאנטים, בעדכון תוכניות העבודה, ביצירת תמונות או עריכת תמונות קיימות, יצירת וידאו, מצגות ועוד. בכנס מיתוג מעסיק שיתקיים בינואר 2024 נרחיב על כך. נתראה שם>

4. גיוון והכללה למיתוג מעסיק: הדגשה על גיוון והכללה משדרת תרבות ארגונית חזקה ומושכת עובדים ממגוון רקעים.  יצירת סביבה תומכת ומכילה לעובדים מכל הסוגים והרקעים. הדבר הפך להיות רגיש במיוחד על רקע המלחמה. ארגונים רבים התמודדו עם רגישויות פנים ארגוניות שנוצרו על רקע העסקת אוכלוסיות מגוונות בסמוך ל7.10.23. נתקלנו בכך לא רק מול עובדים מהחברה הערבית שהיו צריכים לשקם את האמון, אלא גם מול מילואימניקים שנאלצו להעדר מהעבודה, אימהות שנאלצו אף הן להעדר ולהישאר עם הילדים בבית, עובדים עם מוגבלויות פיזיות או רגשיות שחלקם התקשרו להגיע לעבודה לאור המצב ועוד.

5. תמיכה במצבי משבר: התחייבות לתמיכה בעובדים במצבי מלחמה וחירום משדרת חוסן ואמון. בכובע של מיתוג מעסיק – האתגר להראות את העשיה הזו תוך שמירה על צניעות. היכן עובר הקו בין הערך של "מתן בסתר" לבין הרצון לספר את הסיפור?!

6. קיימות ואחריות סביבתית: התמקדות בקיימות ובמחויבות סביבתית מצביעה על אחריות חברתית ומודעות לעתיד. תקופת המלחמה עוררה הרבה פעילויות עם ולמען הקהילה, והאתגר של מיתוג המעסיק הוא לספר אותן פנימה והחוצה בצורה מעניינת ואותנטית.

7. חדשנות טכנולוגית: שילוב של טכנולוגיות מתקדמות לא רק מעיד על רצון להיות בחזית החדשנות, אלא מעלה פרודוקטיביות. מלבד כלי AI עליהם דיברנו קודם, חדשנות טכנולוגית יכולה לבוא לידי ביטוי גם בהטמעת כלים שיהוו תשתית לשיפור מיתוג המעסיק. למשל: אפליקציה ארגונית, כלי שמאפשרים אוטומציות, כלי דיוור מתקדמים שמסוגלים לחשוף תוכן מותאם אישית ועוד.

8. מיתוג מעסיק חכם: ההאטה הכלכלית שאפיינה את שוק העבודה עוד בטרם המלחמה גרמה לצמצום תקציבים שהוקצו בשנים קודמות לפעילויות גרנדיוזיות לעובדים או למשיכת מועמדים (כגון שלטי חוצות, פרסומות בפריים טיים). המעבר למיתוג מעסיק חכם, עם משאבים שפויים וצנועים הינו הכרחי על רקע התקופה. ארגונים ימשיכו לספר את הסיפור שלהם, להביא לידי ביטוי סיפורי עובדים ופעילויות משמעותיות. ההתנהלות הכספית תהיה שקולה ואחראית.

9. חיזוק מחוברות ארגונית: על רקע ההתרחשויות הקשות, חשוב לפעול לחיזוק המחוברות הארגונית. ערכי החברה עשויים להיות "הדבק המחבר" בין העובדים. התנדבויות ועשיה חברתית עשויות לתמוך בכך.

10. פיתוח מקצועי ואישי: הצעת הזדמנויות לפיתוח כישורים וקידום מקצועי תורמת למיתוג כמעסיק המעודד צמיחה אישית.

11. התוכן ימשיך להיות המלך והאתגר הארגוני יהיה בהנגשתו פנימה והחוצה תוך התאמה למציאות המשתנה.
המשמעויות:
* אופן העברת המסרים הופך להיות חשוב מאי פעם. היכולת לאזן בין "המשכיות עסקית" לבין אמפתיה כלפי המצב חייבת לבוא לידי ביטוי. לסדנת הכתיבה הקרובה שלנו>

*העובדים חייבים להיות בפרונט – תוך מקום לסיפורים האישיים שלהם, לתמונות שלהם, לציטוטים, וגם לפרוייקטים מקצועיים שהם מובילים.

*פעילות שגרירים חזקה וניהול קהילות יסייעו בהעברת המסרים פנימה והחוצה

12. זירות דיגיטליות לצד ערוצי תקשורת פנים ארגוניים ימשיכו לפעול ולהתפתח. חיזוק אפיקי התקשורת פנימה והחוצה תמיד היה מאתגר. היום יותר מתמיד חשוב לוודא שיש לנו את ערוצי התוכן המתאימים שיקחו בחשבון את קהל היעד: האם מדובר בארגון שמרוכז במקום אחד או ארגון מבוזר? האם הארגון הוא ישראלי או גלובאלי? האם העובדים נמצאים מול מחשב לאורך יום העבודה או שערוצי התקשורת צריכים להתמקד בספאטרפונים או בזירות הפיזיות? ועוד

13. חיזוק מיתוג המעסיק הפנים ארגוני במטרה לשמר ולחבר את העובדים, גם בתקופות של הקפאת גיוסים. אחת התופעות שראינו בתחילת תקופת הקורונה הייתה הקפאה של פעילות מיתוג המעסיק. הקפאת הפעילות, לצד הוצאה לחל"ת ותחושת חוסר יציבות תעסוקתית – גרמו לגלי עזיבות. מהצד השני של המתרס, הצמיחה שהגיעה תפסה ארגונים רבים לא מוכנים – עם צוותי גיוס חסרים, עם תקנים רבים שנותרו בלתי מאיושים. הדבר ייצר הייפ משמעותי סביב פעילות הגיוס ומיתוג המעסיק. מדממה רועמת, מצאנו את עצמנו בקרנבל מיתוג מעסיק עתיר תקציבים: פרסומות בפריים טיים, שלטי חוצות, פעילויות רווחה גרנדיוזיות ולצד כל אלה ראינו גם מגמת עליה בשכר. כדי להגיע מוכנים לשלב הצמיחה, עלינו להפיק לקחים מתקופת הקורונה. אחד הלקחים המשמעותיים הוא שימור העובדים הקיימים. מבצמארק מיתוג מעסיק שהופץ בדצמבר 2023 על ידי חברת HRD, עושה רושם שארגונים רבים מבינים זאת ומגבירים את המיקוד במיתוג מעסיק פנים ארגוני. אין צורך להכביר מילים באשר לעלויות הגבוהות הכרוכות בתחלופת עובדים. בעוד תחלופה באחוזים סבירים עשויה להיות בריאה, תחלופה כ"א באחוזים מוגברים עשויה לפגוע בפעילות העסקית של הארגון וגם ליצור עלויות גבוהות סביב גיוס והכשרת עובדים חדשים.

14. מגמת do more with less שימוש בכלי AI, יצירת תוכן באופן עצמאי על ידי עובדים וחשיבה יצירתית יכולים לתרום מאוד למגמה – לעשות יותר בפחות משאבים. נרחיב על כך בכנס מיתוג מעסיק שיתקיים ב23/1-25/1 + יום סדנאות שיתקיים ב31/1. למידע על הכנס>

 השפעת המלחמה על תקציבי מיתוג
בישראל, המלחמה והמתחים הביטחוניים יכולים להשפיע על תקציבי מיתוג מעסיק. על פי בנצמארק מיתוג מעסיק של חברת HRD שהופץ בדצמבר 2023 חלק מהחברות צמצמו את תקציבי מיתוג המעסיק. לצד זאת, חלק מהחברות מצאו לנכון להגדיל את ההשקעה במיתוג כדי להבטיח תמונת מותג חזקה ומשכנעת בתקופות קשות. זו יכולה להיות השקעה חשובה לשמירה על סטביליות ולהבטחת חוסן ארגוני.

סיכום
מיתוג מעסיק בישראל לשנת 2024 דורש גישה הוליסטית, המתייחסת לצרכים ולרצונות של העובדים, לסביבה הביטחונית והכלכלית, ולמגמות העולמיות. חברות שיבינו וישקפו את הערכים האלה במיתוג שלהן יוכלו להתמודד טוב יותר עם האתגרים של שוק העבודה המשתנה למשוך מועמדים ולשמר עובדים קיימים.

 

כנס מיתוג מעסיק יתקיים ב23/1-25/1 + יום סדנאות שיתקיים ב31/1. למידע על הכנס>

לצפיה בבנצמארק מיתוג מעסיק של חברת HRD בדצמבר 2023>

בנצמארק ה-AI למשאבי אנוש זמין לצפיה. לעיון במצגת ובנתונים לחצו כאן

סדנת AI FOR HR הבאה תתקיים ב2.1.24. להרשמה>>

סדנת Canva for HR תתקיים ב4.1.24. להרשמה>>

כבר הצטרפת לניוזלטר שלנו?

קבלו עדכונים על כל התכנים החדשים שעולים כאן + עדכונים על מיטאפים, כנסים והצעות רלוונטיות

מכירים עוד חברים או קולגות שייהנו מהמאמר? שתפו אותם:

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

אם נהנת מהמאמר הזה, הנה עוד כמה טובים:

הצטרפת כבר לקהילת הפייסבוק המקצועית והסגורה שלנו הכוללת מעל ל 10,000 אנשי גיוס ו HR?

עוד דברים שיכולים לעניין אותך