מהן השאלות הגרועות ביותר לראיון (ומדוע הן בזבוז משווע של זמן)

מאת: מורית רוזן

גיוס עובדים סורסינגבחודש שעבר ערכנו סקר שהשתתפו בו מעל ל-100 איש וביקשנו לשמוע על הראיונות שעברו. חיפשנו להבין את רמת המקצועיות שיש בתהליכי המיון בכלל ובראיונות בפרט ואת התחושות איתן יוצאים המועמדים.
ביקשנו לשמוע על שאלות גרועות ששמעו, על תהליכים בעייתיים שעברו, ועל ההשלכות של התהליך על אותם מועמדים בהמשך.

התוצאות הפתיעו אפילו אותנו בדוגמאות המרובות (מאד) לתהליכי מיון בעייתיים, לא מקצועיים, פוגעים ובאינסוף מקרים פשוט לא חוקיים.

זה המאמר הראשון מתוך סדרה שתתאר את התובנות שלנו מהסקר. 
במאמר הראשון בחרנו לשתף בשאלות שמועמדים הגדירו כגרועות ביותר שנשאלו. 
כשמועמד נשאל שאלה שבעיניו היא גרועה, היא נשארת איתו, מלווה אותו, ובסבירות גבוהה הוא/היא משתפים אותה עם חברים ששואלים על אותו ארגון.

חילקתי את "השאלות הגרועות" ל 7 קטגוריות שונות, בכל אחת מהן מגוון דוגמאות:

1. שאלות שדורשות ניתוח עצמי

הקטגוריה ה"מנצחת" ללא ספק, עם יותר מ1/3 מהמשיבים שציטטו את השאלה הזו ודומות לה, שאלה שאני באופן אישי שמתי לי למטרה להכחיד מסל השאלות של מראיינים:

"ספר לי על 3 תכונות חיוביות ו-3 תכונות שליליות שלך"

יש גם את השאלות האחיות של אותה שאלה: " אלו דברים לא טובים הבוס שלך היה אומר עליך/ החברים שלך היו אומרים עליך?" (דרך מתחכמת לכאורה לנסות להגיע לאותו מידע "סודי"), או את שאלת ההמשך – "מדוע תכונות אלה לא מתאימות לעבודה הזו".

הנה הסיבות מדוע שאלה זו והדומות לה הן שאלות גרועות:

  1. השאלות דורשות ניתוח עצמי, מאדם שאין לו מושג לגבי הארגון שלכם. גם אם יעשה עבודה מעולה "פסיכולוגית" בניתוח של התכונות שבעיניו הן גרועות/טובות, זה לא אומר כלום לגביכם, האם התכונה הזו – כמו שהיא מתבטאת אצלו, טובה לכם / בעייתית לכם. בשורה התחתונה זו שאלה לא מקצועית שהתשובה עליה לא מנבאת התאמה לתפקיד.
  2. יש מגוון עצום של אתרים, טיפים ורעיונות באינטרנט, מכוני הכנה ויועצים שמתמקדים בעזרה – איך לענות "נכון" לשאלה הזו, כולל סרטונים והדגמות חיות.
  3. לאדם עם נטייה לרציה חברתית (רובנו נוטים לרצות את בעל הסמכות = המראיין), תהיה שאיפה לשמח אותך כמראיין, בלי קשר למציאות.
  4. מי אמר תנו לי פרפקציוניסט שלא יודע לאזן טוב בית ועבודה (עובד יותר מדי) ולא קיבל?

2. שאלות שדורשות חשיפה על רקע אישי (ויוצרות חשיפה משפטית)

השאלה כמעט היחידה שאסור לשאול על פי חוק היא "מה הפרופיל שלך", אבל חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אוסר על המעביד להפלות בין עובדיו או בין דורשי עבודה בשל מגוון תחומים, ושם את האחריות על המעסיק.

כך שכל שאלה הנוגעת באחד התחומים הללו (פרופיל צבאידת, לאומיות, גזע, השקפה, מפלגה, משך שירות מילואים, קריאה לשירות מילואים או שירות צפוי במילואים, ארץ מוצא, גיל, מעמד אישי, היותם הורים, הריון, טיפולי פוריות, טיפולי הפריה חוץ-גופית, מין, נטייה מינית, מקום מגורים) תהיה בעייתית. ניתן לשאול עליהם רק אלא אם הדבר מתחייב מאופיו או מהותו של התפקיד.

הדוגמאות ששיתפו המשיבים על הסקר הפתיעו אותי כי  לא רק שהן על גבול ה"לא חוקיות", הן גם לחלוטין לא קשורות לשום מקום עבודה שאני מכירה, מביכות וכמובן שלא מנבאות כלום לגבי היכולת להצליח בעבודה. אני מספרת הרבה פעמים שהשנים בהן קיבלתי את הציון הגבוה ביותר על תרומתי לארגון היו השנים בהן הייתי בהריון באינטל. כל כך היה חשוב לי להוכיח שלמרות ההריון אני תורמת, שתרמתי יותר מרוב חבריי ועמיתיי באותן שנים. אני שומעת דברים דומים מעובדים שמגיעים ממגזרים שהם מיעוטים, או מאוכלוסיות שלא "סטנדרטיות" בתחום (כמו נשים בטכנולוגיה/ניהול בכיר וכו').

זה התחום שרוב המנהלים נופלים בו Big Timeמשוכנעים שגיל, מגדר, הורות או מוצא יכולים להפוך מועמד טוב לפחות טוב. משוכנעים שיש להם את הזכות להחליט על הרקע הזה את ההתאמה "כי ראו בעבר עובדים נופלים בגלל הרקע האישי, אז הם חייבים לשאול"

התפקיד של מנהלי ואנשי גיוס ומשאבי אנוש הוא למגר את התופעה הזו. לתת כלים אחרים מקצועיים למנהלים כדי שיישאלו שאלות מקצועיות ולא יסכנו את הארגון

הנה כמה דוגמאות שמועמדים שיתפו אותנו בסקר:

אמהות (לרוב) נשאלות שאלות כמו: "איך תטפלי בילדים אם תעבדי אחרי 17:00", "איך את מסתדרת כשהילדים חולים" או "מה בעלך עושה?".

נשים ללא ילדים נשאלות שאלות מטרידות אף יותר כמו ""למה אין לך ילדים" או "האם יש לך תוכניות להריון בעתיד", ששוב – מעבר לחוצפה, חדירה לפרטיות וגבול החוקיות, זו שאלה שיכולה להיות מופנית מחוסר ידיעה לאישה שכבר עשור עוברת טיפולי פוריות, או אחרת שבדיוק עברה הפלה.

גברים סיפרו שנשאלו "האם אתה מוכן לעבוד ללא חוזה" או "האם תעבוד במשכורת שהיא חצי משכר מינימום" – שתיהן שאלות כמובן שמעידות על העסקה במסגרת עם בעיה מול החוק.

ואחרים שיתפו בשאלות כמו "למה לא התגייסת", "מאיזה מוצא את" או "למי מהאחים שלך את דומה"…

ללא ספק השאלה שהשאירה אותי עם פה פעור הייתה "האם פעם 'התמסרתי כל כולי' למישהו".

3. שאלות מטופשות או לא קשורות לראיון עבודה בשום חיבור   

בקטגוריה הזו אספתי כל מני שאלות שכששאלתי את עצמי "מה הקשר לראיון/עבודה?"פשוט לא הצלחתי לענות… חלקן שאלות השלכה בהן המראיין מנסה להסיק מסקנות מתוך התשובה (אין לי מושג איך), או כמו שמנהל אחד אמר לי פעם בסדנה "פשוט משעמם לי, אז אני שואל שאלה על איזו חיה הוא היה מעדיף להיות שועל או קיפוד. זו שאלה שתמיד התשובות עליה מעניינות".

נכנסות כאן גם שאלות טפשיות כמו "ספרי לי משהו שאנחנו לא יודעים עלייך " – אחרי רבע שעה של שיחה, מרואיינת בת 30… על מה תרצו שתספר קודם?  חבר שנפרדה ממנו? איפה נולדה" – אתם לא יודעים על המועמדת שום דבר! אתם אפילו לא מסוגלים להגיד מה חשוב לכם לדעת? כל דבר יעניין אתכם?.

שאלות על תחביבים מאד אהובות על מראיינים, ואני תמיד אומרת, יש כל כך מעט זמן בראיון, למה לא לנצל אותו לשמוע עוד דוגמא פרקטית מהתמודדות מקצועית בעבר, כדי להבין את התפקוד המקצועי. אפשר גם לשאול על קונפליקטים במקום העבודה הקודם, או על פתרונות יצירתיים שפתר אתגרים בעבר. 
תחביבים הם דבר כל כך אישי, והקשר בינו לבין הצלחה בתפקיד שואף לאפס.

אלו שאלות אין למנהל שום דרך להסיק מהן כלום על התפקוד בשטח, הן לא מנבאות כלום (אולי אפילו פוגעות בניבוי).

הנה כמה דוגמאות:

"אם היית מוצר, איזה מוצר היית?" , "אם היית חיה איזה חיה היית רוצה להיות?" (זו שאלה שחזרה המון פעמים!), "שאלת אסוציאציות – תן לי שם של חיה שקופצת לך לראש", אם היית צבע איזה צבע היית?",

 "מה הדבר האחרון שקנית לבית?"או "התחביבים העיקריים בהם אתה עוסק". 

תצטרפו לראיונות בארגון, אני מבטיחה שתוכלו לאסוף כמה דוגמאות משלכם בקטגוריה הזו.

 >>>>> למידע על סדנת הראיונות ההתנהגותיים הקרובה יש ללחוץ כאן <<<<<
 >>>>> למידע על סדנת ראיונות פנים ארגונית למנהלים ניתן ליצור קשר 
 כאן  <<<<<
 >>>>> למידע על סדנת ראיונות חיצונית למנהלים יש ללחוץ כאן <<<<<

4. שאלות שמשקפות חוסר אמון

הרבה מועמדים מתרעמים על שאלות בראיון שמשקפות חוסר אמון. כשזה המפגש הראשון של הארגון עם המועמד, והתחושה היא שכבר אתם לא מאמינים לו / לה, מהנקודה הזו יהיה מאד קשה ליצור אח"כ אמון משותף. זה מתחבר מאד לבקשה של הרבה מראיינים שאתן להם דרך "לחשוף את המסיכה שהמועמד מנסה לשים שתסתיר את האמת".

חשבו על עצמכם במעמד כזה. האם באתם מראש מרצון לרמות? להטעות?

רוב המועמדים באים עם נכונות מלאה להגיד את האמת. למרבה הצער חוסר האמון של המראיינים הוא זה שמכניס את תחושת המתח וההסתרה לתוך הראיון.

שאלות כמו " את יכולה להחליף אותי למה לקחת אותך", "מה זה התואר הזה?" או "את באמת תוכלי לעבוד במשרה מלאה?"

כמה מועמדים שיתפו בכך שהרגישו שחברה ראיינה אותם על מנת לקבל ייעוץ מקצועי חינם בתחום ההתמחות או לקבל רעיונות בנושא שהם תקועים בו, או להבדיל, נשאלו שאלות בנושאים טכניים אבל המראיינים לא היו מוכנים לתשובה שונה משלהם.

5. שאלות לא קשורות לתחום שאליו מתראיינים 

שאלות שלדברי המראיינים מעידות על נתק בהבנה או חוסר אמון: "ריאיון למשרת מפתח בכיר – לממש סדרת פיבונצ'י (אין אמון?)" או "יצא לך להכין דוחות בינלאומיים?" (אין דבר כזה בתחום החשבונאות…). 

מולן, חזרו הרבה דוגמאות עם שאלות על הציון הפסיכומטרי, גם למועמד שמסיים תואר הנדסי, או מועמדת בת 40 שסיימה לימודים אקדמיים לפני 15 שנה.

ציון פסיכומטרי לא נמצא כמנבא טוב הצלחה בתפקיד. אפילו אם המבחן נעשה בסמוך לתחילת העבודה. למותר לציין שכשהציון קשור למבחן ישן, הקשר בינו לבין התפקוד הנוכחי בעבודה היום יהיה נמוך מאד. החוכמה והידע של אדם, לא משקף בצורה ישירה את התפקוד בשטח.  פשוט מאד.

6. חידות

מאד קל לראות שמנהלים אוהבים חידות בראיון. בד"כ יספרו שבנו שאלה מסובכת שאח"כ המועמד/ת הולכ/ת לאיבוד או מוצא/ת את דרכו/ה, וכמובן רק שואלים "שאלות שחשובה הדרך לא התוצאה". בארגון שהדרכתי בו לאחרונה סיפרו שאחרי תקופה ארוכה שהשאלה לא נפתרה על ידי איש, פתאום התחיל רצף של מועמדים שענו על השאלה, והם חשדו שהיא "הודלפה" החוצה.

כמאזינה מהצד היה ברור לי שהתשובה היא "כן". מועמדים כבר שמעו על החידה.

כל חידה – אם תתנו לה כמה דקות – עד כמה ימים, תמצא את דרכה החוצה. כל שאלה שהופכת מיותרת ברגע שמספרים עליה בחוץ, היא לא רלוונטית!

הסיבות לכך ברורות:

  1. אם המועמדים יכולים לקבל מחברים הנחיות מדויקות איך לפתור – לא בדקתם כלום/לא מצאתם כלום.
  2. גם אם לא קיבלו "טיפ" מקדים, ואפילו אין להם מושג איך לפתור ואתם מחפשים חשיבה בלחץ הראיון – תקבלו בדיוק את זה. חשיבה בלחץ של ראיון. יש מי שזה ילחיץ אותו, יש מי שיהיה שם רגוע. זה לא אומר כלום על תפקוד בלחץ ופתרון בעיות בשטח. ברוב המקרים בשטח המועמדים לא יצטרכו לנחש "כמה פרות יש בישראל" (*שאלה אמיתית שמועמדים נשאלים באחד הארגונים).
  3.  מחקרים מראו שאין קשר בין פתרון חידות לתפקוד מקצועי
  4. יש אתרים שנועדו לריכוז חידות מסוג זה.

רק לצורך האנקדוטה, כמה חידות ששיתפו אותנו בסקר:

"כמה תחנות דלק יש בהרצליה", "הסבר מדעי לדרך הכי מהירה לקרר כוס קפה חם. מתי יש להוסיף חלב", "כמה פרות יש בישראל", "מהו גודל שוק סכיני הגילוח בישראל", "כמה עניבות נמכרות ביום בעולם",  "כמה מכווני פסנתר יש בישראל, "כמה כדורי גולף אפשר להכניס לבואינג 747"  " או "איך מכניסים 20 אוטובוסים להיכל נוקיה".

7. הסוג האחרון הן שאלות מעליבות או ביקורתיות

באופן אישי, יש מצבים בהם עצם הביקורת מעליבה, אבל תסכימו איתי ששאלות כאלה לא מעידות על כלום, ולא מנבאות הצלחה בתפקיד. מה הן כן עושות? הן מצליחות להוציא מהחדר של המראיין שגריר שיגיד לכל מי שמתלבט לא להתקרב לאותה חברה:

הדוגמאות: "האם את מרגישה מתוסכלת מזה שעדיין לא התחתנת כי אני לא רוצה כאן מתוסכלות", "למה אתה לא מנכל היום וניגש למשרה זוטרה?", "האם אני מתחרט שלא למדתי בטכניון? בראיון שלישי", או "למה עלית לארץ? יותר טוב בחו"ל".

 

ודווקא אחרי כל זה, חשוב לי להגיד שיש סיבה טובה אחת לכל השאלות הללו:

מנהלים בד"כ לא לומדים לראיין. אין להם מושג מה לשאול!

גם אם הם יודעים לשאול, אין להם מושג מה לעשות עם התשובות… מה זו תשובה טובה ומה לא.

לכן ההמלצה החמה שלי לכל ארגון, מהמנכ"ל, דרך אנשי משאבי אנוש וכל המנהלים:

לימדו לראיין ראיון התנהגותי מובנה. תנו את הכלי לצוות משאבי אנוש ולמנהלים המראיינים. זהו כלי מובנה מקצועי שתוקף הניבוי שלו לגבי ההתאמה לתפקיד נמצא גבוה באינסוף מחקרים. עזרו למנהלים שלכם ללמוד לנהל ראיון מקצועי.

 >>>>> למידע על סדנת הראיונות ההתנהגותיים הקרובה יש ללחוץ כאן <<<<<
 >>>>> למידע על סדנת ראיונות פנים ארגונית למנהלים ניתן ליצור קשר 
 כאן  <<<<<
 >>>>> למידע על סדנת ראיונות חיצונית למנהלים יש ללחוץ כאן <<<<<

 

מכירים עוד חברים או קולגות שייהנו מהמאמר? שתפו אותם:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כבר הצטרפת לניוזלטר שלנו?

קבלו עדכונים על כל התכנים החדשים שעולים כאן + עדכונים על מיטאפים, כנסים והצעות רלוונטיות

אם נהנת מהמאמר הזה, הנה עוד כמה טובים:

עוד דברים שיכולים לעניין אותך

כבר הצטרפת לקהילת הפייסבוק שלנו?

סגירת תפריט

ספר הגיוס - להורדה ללא עלות

ספר הגיוס מכיל עשרות מאמרים מקצועיים בתחום סורסינג, מיתוג מעסיק, ניהול הגיוס ועוד.
הוא הפך לספר חובה למי  שרוצה לקבל רעיונות או להכשיר את העובדים החדשים שלו.
* עם הורדת הספר תצורפו לרשימת הדיוור המקצועית של HRD