איך לגרום למרואיין לדבר (ולספר את מה שאני מבקשת) בראיון?

מאת: מורית רוזן

ראיון עבודה ראיון מובנהאחת התלונות שאני שומעת שוב ושוב ממראיינים – מנהלים ואנשי/נשות משאבי אנוש, כשאני מציעה סוגים שונים של שאלות המבקשות דוגמאות מהמועמדים היא "אבל הם תמיד עונים לי "אני לא זוכר", אז מה אפשר לעשות?".

האמת היא שזה מתסכל.

אני בטוחה שזה קרה גם לך. את יושבת מול מועמד (*אנסח בלשון נקבה למרות שכמובן שהמאמר מיועד גם למראיינים גברים), מגיעה איתו לנקודת חשובה, למשל, היכולת שלו להתמודד בקונפליקטים מול מנהל. את מבקשת "יש לך דוגמא?" ושומעת "אין לי דוגמא ספציפית אבל אני אגיד לך מה קורה בד"כ". את מנסה להתעקש "אולי בכל זאת", שומעת "לא, אני ממש לא זוכר, מצטער" וזהו. המועמד נועץ בך מבט עצוב כמו החתול בסרט שרק, ובזה זה נגמר…

זה לא חייב להיות ככה. יש שיטה פשוטה ובדוקה לגרום למועמד המרואיין לדבר ולכוון אותו לכיוון שמעניין אותך. היא שיטה שבנויה משני שלבים:

  1. שלב ראשון: שאלה קצרה ואחריה שקט.
    להיות בשקט הוא החלק הכי קשה לכל המראיינות והמראיינים. לא נעים לנו להביך את המועמד, אולי הוא לא זוכר, אולי לא בטוח בעצמו. לימדו אותנו להיות נחמדות, ומיד כל האמפתיה שלנו מזנקת לשטח ואחרי כמה שניות של שקט אנחנו אומרות "אם אתה לא זוכר לא נורא", או "בואי נעבור לשאלה הבאה אני רואה שאת לא זוכרת"… זו טעות!

ראיון פועל בשיטת הואקום. כשיש בראיון ואקום מישהו ימלא אותו: אם את כמראיינת לא תמלאי אותו מיד בשאלה חלופית יקרה קסם… המועמד ימלא אותו. גם המועמד הכי שקט. אם זה לא הצליח, ושניכם שקטים חצי דקה או יותר, אפשר לשאול אם השאלה ברורה, אולי לנסח אותה שוב, ומיד שוב להיות בשקט ולתת לו/לה את המקום. לא לוותר. לא לעבור הלאה.

שימו לב – שאלה קצרה, ברורה, ושקט. אל תטביעו אותו בשאלות ארוכות עם 3 חלקים. זה בהחלט יכול לגרום לשיתוק אצל המועמד. בהחלט ייתכן גם שתהיה אי הבנה ואותה ראוי לברר, אבל לא לוותר משום סיבה.

  1. שלב שני: להתעקש על השאלה ששאלתם, אפילו במחיר של הסבר למה זה חשוב לכם
    כשהמועמד מנסה להחליף נושא, להחליף שאלה – אל תוותרו. כשאין לו רעיון, היא לא זוכרת דוגמא, תתעקשו, תגידו שאין לחץ זמן, ו"בואי תחשבי ותנסי להיזכר". ואז –חוזרים לשלב הראשון. שקט.

פשוט לא לזוז מהדוגמא עד ששמעתם אחת טובה.

לפעמים, כמה שלא נתעקש משהו שם תקוע ואז שווה לחזור אחורה. במקרה של קונפליקט עם המנהל, אם לא זוכרת, לשאול מי ניהל אותך בעבר, האם קרה שהיו ביניכם אי הסכמות, על מה בד"כ לא הייתם מסכימים, ורק אז לבקש  דוגמא. בצורה כזו ניתן לרענן את הזכרון, אבל לא לוותר ולא להחליף נושא.

אם ביקשת דוגמא ספציפית – לא לוותר עליה. לעצור באמצע התיאור הכללי ולהגיד שחשוב לך מאד לשמוע על דוגמא ספציפית, אפילו אם צריך לחכות כמה דקות עד שהמועמד ייזכר.

אשמח מאד לשמוע אם השיטה עבדה או כל שאלה בנושא – כאן בתגובות בתחתית הדף.

אם מעניין אותך לקבל עוד כלים לראיון – כל המידע על סדנת הראיון למגייסים ואנשי משאבי אנוש נמצא כאן: http://www.hrd.co.il/interview-workshop/

מכירים עוד חברים או קולגות שייהנו מהמאמר? שתפו אותם:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כבר הצטרפת לניוזלטר שלנו?

קבלו עדכונים על כל התכנים החדשים שעולים כאן + עדכונים על מיטאפים, כנסים והצעות רלוונטיות

אם נהנת מהמאמר הזה, הנה עוד כמה טובים:

עוד דברים שיכולים לעניין אותך

כבר הצטרפת לקהילת הפייסבוק שלנו?

סגירת תפריט

ספר הגיוס - להורדה ללא עלות

ספר הגיוס מכיל עשרות מאמרים מקצועיים בתחום סורסינג, מיתוג מעסיק, ניהול הגיוס ועוד.
הוא הפך לספר חובה למי  שרוצה לקבל רעיונות או להכשיר את העובדים החדשים שלו.
* עם הורדת הספר תצורפו לרשימת הדיוור המקצועית של HRD